فاطمه آقاجری
نگارنده:
سرویس:
تعداد مطلب:
کد : 25-35616      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۵ بهمن   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۶ بهمن   

دکتر شفیعی : راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری از جمله برنامه‌های این دانشگاه است و اگر اعضای هیأت علمی بتوانند آزمایشگاهی را تأسیس کنند این اقدام جزء کارهای پژوهشی محسوب می‌شود.
مصاحبه با دکتر شفیعی رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای

 


به بهانه فرا خوان جذب هیات علمی فنی، که به ابتکار دکتر شغیعی برای اولین بار در ایران راه اندازی شد از سایت مجازی رسانه اجتماعی با استاد شفیعی رئیس دانشگاه در باره جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه به بازار کا ر وهیات علمی فنی گفتگو می کنم .
س – استاد در ابتدا بفرمائید چه تعداد از فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد بازار می شوند.
ج – رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای : در این دانشگاه ، محور باید کارآفرینی و کسب مهارت باشد با توجه به این اصل 70 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در سال گذشته وارد بازار کار شده‌اند،دانشگاه فنی حرفه‌ای به ارتباط خود با صنعت اعتقاد زیادی دارد و این دانشگاه از نظر اشتغال سربار جامعه نیست زیرا فارغ‌التحصیلان آن کارآفرین و مهارتی هستند.
س - برای کسب مهارتهای علمی وصنعتی اعضای هیات علمی فنی چه برنامه هایی دارید ؟
ج - دکتر شفیعی : ما قصد داریم دوره های کوتاه مدت و بلند مدت مشترک با کشورهای توسعه یافته از جمله آلمان برای اعضای هیأت علمی سابق و هیأت علمی فنی جدید دانشگاه برگزار کنیم که در این طرح اعضای هیأت علمی سابق علوم و فنون جدید را آموزش می بینند و اعضای هیأت علمی فنی مهارت های عملی و صنعتی را فرا می گیرند.
استاد : تجهیزات این دانشگاه قدیمی است، دانشگاه فنی حرفه‌ای به عنوان یک مرکز آموزش عالی تقاضا محور باید از تجهیزات خوبی برخوردار باشد تا بتواند کارآفرینی و خلاقیت را به خوبی به دانشجویان آموزش دهد.
- رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری از جمله برنامه‌های این دانشگاه است و اگر اعضای هیأت علمی بتوانند آزمایشگاهی را تأسیس کنند این اقدام جزء کارهای پژوهشی محسوب می‌شود.
س - چرا هیات علمی فنی ؟ دلیل این نام گذاری چه بود ؟
در مورد تعداد اعضای هیات علمی و تعداد اعضای هیات علمی هم که نیاز دارید نیز توضیح بفرمائید.
ج - دکتر شفیعی : زمانی که آموزشکده‌های فنی و حرفه ای از وزارت آموزش و پرورش جداشد ، و تحت وزارت علوم به دانشگاه فنی و حرفه ای تبدیل شد ، افرادی که در وزارت آموزش و پرورش بودند، و درس می‌دانند، اسم آنها معلم بود ولی کارمند هم بودند اما در وزارت علوم کسانی که درس می‌دهند نام آنها هیأت علمی است.
مدرسان دانشگاه فنی و حرفه ای فوق لیسانس و دکترهای توانمند بودند که دست به آچار نیز بودند ولی هیأت علمی نبودند، سال ۹۲ ما ۵۵ هیأت علمی و 17 هزار حق‌التدریسی داشتیم. اقدامات ما برای جذب هیأت علمی از سال ۹۱ شروع شده ولی راکد مانده بود. یکسری از کارشناس‌های دانشگاه که قصد داشتند هیأت علمی شوند پرونده آنها باقی مانده بود که تحت عنوان ساماندهی هیأت علمی، اولین کاری که انجام شد، تکمیل پرونده سال ۹۱ بود.
- رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای : اوایل امسال کارهای مربوط به اعضای هیات علمی انجام شد و حدود ۱۵۰ نفر تأیید و انتخاب شدند و پرونده آنان به وزارت علوم ارسال شد که تاکنون بیش از ۷۰ پرونده هیأت علمی توسط وزارت علوم تأیید شده که به دنبال دریافت تأیید و صدور حکم آنها هستیم و تعدادی از این اعضای هیات علمی دانشجوی دکتری بودند، که قانون وزارت علوم می‌گوید که اگر این افراد می‌خواهند هیأت علمی باشند، باید از دانشجو بودن انصراف دهند که خود این افراد باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند با فوق‌لیسانس تدریس کنند و یا اینکه تحصیل خود را ادامه می دهند و بعد با مدرک دکتری اقدام می کنند.

- استاد شفیعی : بنابراین تحت عنوان جذب سال ۹۱ را به سر و سامان رساندیم و سال گذشته شهریور ماه نیز فراخوان دادیم که حدود سه هزار نفر متقاضی بودند که کارگروه‌ها شکل گرفت. تعدادی انتخاب شدند که اکنون تعدادی از این افراد در مرحله گزینش و انتخاب هستند، یعنی اگر ما بخواهیم که به نرم معمول برای ۱۸۰ هزار دانشجو دست یابیم، اگر نسبت استاد به دانشجو یک به ۲۰ است و ما بخواهیم به یک نسبت مطلوب دست یابیم، حدود سه هزار هیأت علمی نیاز داریم، این در حالی است که دانشگاه حدود یک هزار هیأت علمی دارد.
ولی باز به دو هزار هیأت علمی نیاز داریم. ما برای ساماندهی و افزایش هیأت علمی سه کار انجام دادیم یکی از طریق جذب هیأت علمی از فراخوان بود، یکی تبدیل کارشناسان به هیأت علمی ، که ۲۶ نفر شرایط اولیه را داشتند که پرونده آنها به وزارت علوم ارسال شده بود و در حال بررسی است. حدود ۱۰ نفر تأیید شده و تعدادی هم در پرونده‌ شان نقص وجود دارد که باید تکمیل شود.
مرحله سوم تطبیق است یعنی افرادی که نامشان در لیست ما کادر آموزش و مدرس هنرآموز و دبیر بودند، آنها را مصوب کردیم که نام این افراد را «هیأت علمی فنی» بگذاریم. آنهایی که شرایط را داشتند، حکم آنها صادر شده است. حدود یک هزار نفر، کادر آموزش داشتیم که حدود ۶۰۰ نفر درخواست داده بودند. ۴۵۰ نفر حکم خوردند، ۷۰ الی ۸۰ نفر آنها رئیس معاون بودند که باید آنها را به کادر آموزشی برگردانیم و بعد به هیأت علمی تبدیل شوند که کار آنها نیز در حال انجام است.
یک تعداد مدرسان دانشگاه نیز در گروه علوم انسانی‌ها بودند که هیأت امناء اجازه نداد این افراد هیأت علمی شوند که حدود ۱۰۰ نفر هستند که با رایزنی‌هایی که انجام داده‌ایم امیدواریم در هیأت امناء بعدی یک اتفاق خوبی رخ دهد و بناست تحت عنوان گرایش‌هایی که دارند ،یک عناوین دیگر پیدا کنیم تا بتوانند به هیات علمی تبدیل شوند با هیأت امناء نیز صحبت کرده‌ایم.
- در پایان بفرمائید آینده نگریتان برای دانشگاه فنی چیه ؟
ج - دکتر شفیعی: بر اساس پژوهش های صورت گرفته، آینده نگری و داشتن نگرش مثبت نسبت به آینده نقش مهمی در جهت گیری اهداف سازمان ها دارد، زیرا انگیزه ای که از نگرش به آینده در فرد ایجاد می گردد به معنای پیش بینی اهداف آینده در زمان حاضر خواهد بود، و طبیعتاً تلاش فرد را در کسب عملکرد بالا و به دنبال آن ارتقا ، افزایش می دهد.
در این خصوص در دانشگاه فنی و حرفه ای طبق برنامه ریزی های انجام شده، زمینه های لازم برای اشتغال فارغ التحصیلان صورت گرفته بنابراین علم باید به صورت فناوری تجلی پیدا کرده و به ثروت تبدیل شود.به عبارت دیگر دانایی به دارایی مبدل شود.
لذا فارغ التحصیلان این مراکز مهارت های لازم و شایستگی های کافی را جهت کارآفرینی و خلق ثروت بدست می آورند که امیدواریم با طرح جدید دانشگاه یعنی تربیت نیروهای هیأت علمی فنی در داخل و خارج کشور در این زمینه موفق شویم. 

برای شما استاد محترم ورئیس دلسوز وفعال دانشگاه آرزوی موفقیت دارم .
- تشکر

 

بازدید از صفحه اول نسخه چاپی ارسال به دوستان
+
1
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha
کاربر گرامی، لطفا دلیل تخلف را از دیدگاه خود ذکر کرده و کلید ارسال را بزنید. 

کاربر گرامی، لطفا یکی از موضوعات زیر را انتخاب کنید:
ایران کرمان هرمزگان بوشهر فارس کرمانشاه ایلام کهکیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری خوزستان زنجان آذربایجان غربی مرکزی همدان قزوین البرز تهران قم اردبیل آذربایجان شرقی گلستان گیلان مازندران سیستان و بلوچستان لرستان سمنان اصفهان کردستان خراسان رضوی خراسان شمالی یزد خراسان جنوبی