منصور ميرشكار
نگارنده:
سرویس:
تعداد مطلب:
کد : 25-34661      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵ جمعه ۱۴ آبان   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان   
هنر ساخت زیور آلات در قوم بلوچ ریشه در دوران باستان دارد
زیور آلات در قوم بلوچ

زیور آلات هر قوم تجلی عینی ذهنیت افراد آن قوم است، که حاوی پیام هایی مبتنی بر زیبایی ،معنا و پیامها و نمادها است.

زیور آلات بلوچی نمادی از ذوق و هنر ذهنی مردم بلوچستان است که شهرستان ایرانشهر نیز یکی از قطب های تولید زیور آلات در کشور میباشد که از فرق سر تا مچ پا سی نوع زیور شناخته شده را در بر میگیرد.که ریشه در اعتقادات و باور ها و شرایط زندگی طبیعی مردم داردکه در آن رشد و نمو یافته اند . با گذشت زمان  و تغییرات اجتناب ناپذیرو مدرن شدن زندگی علی رقم به روز شدن ؛همچنان سنت و بخشی از فرهنگ جامعه بلوچ است که مشمول گذر زمان و فراموشی نشده و همچنان زنده و پویا است و زیبایی خود را فریاد میزندو نیازمند توجه بیشتر است.

هنر ساخت زیور آلات ریشه دردوران باستان دارد که قدیمی ترین نوع زیور آلات استفاده شده که تا کنون به اثبات رسیده است فلز نقره میباشد که علی رقم بحث زیبایی بعد دیگر آن که بعد مذهبی آن است دارد. فلز طلا هم در رتبه دوم بعد از نقره استفاده میشده که اغلب مختص افراد متمول و ثروتمند بوده و افراد با بضاعت معمولی کمتر توان استفاده آن را داشته اند.

انواع زیور آلات در مدلهای مختلف از جمله ایرانی ، ترکی و عربی است که در دو مقوله سنتی و کارخانه ای تولید و عرضه میشوند که اکثر کارهای طلا بصورت سنتی در طرح های مختلف بوده است.

انواع زیور آلات بلوچی بر اساس طرح و مدل شامل انواع در ، کواپگ ، در رهد ، در ریدو جنگ ، سربند ، مودیک ، تک ، پلوه ، والی ، جومکه ، گل سینه، پادیک ، سحاره ، شمس ، چلمب ، پنجه ، هار ، چوری ( النگو ) ، مندریک ، تاسنی ( انگشتر ) ، کجکول ، کید ، مورت ، سه سبز ، پنج سبز ، گلهه ، چوطی، پلوک و...که بیشتر چزء زیور آلات عروس بوده و در مجالس شادی و مهمانی و عروسی ها اطرافیان هم استفاده میکرده اند .

بیشترین زیور آلات طلایی مورد استفاده عبارتند از انواع در و متعلقات آن ، سنجاق یا همان تاسنی ، مندریک ( انگشتر برای مرد و زن ) ، کپک، تک(گردنبند ) ، جومکه ( گوشواره ) ، پلوک ، مندریک ( النگو ) و کید شمس است  که در عیار های 18 ، 20 ، 22 ساخته میشود.

بازدید از صفحه اول نسخه چاپی ارسال به دوستان
+
1
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha
کاربر گرامی، لطفا دلیل تخلف را از دیدگاه خود ذکر کرده و کلید ارسال را بزنید. 

کاربر گرامی، لطفا یکی از موضوعات زیر را انتخاب کنید:
ایران کرمان هرمزگان بوشهر فارس کرمانشاه ایلام کهکیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری خوزستان زنجان آذربایجان غربی مرکزی همدان قزوین البرز تهران قم اردبیل آذربایجان شرقی گلستان گیلان مازندران سیستان و بلوچستان لرستان سمنان اصفهان کردستان خراسان رضوی خراسان شمالی یزد خراسان جنوبی