نادر لطفی صمیمی
سرویس:
تعداد مطلب:
کد : 25-35603      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵ شنبه ۲۳ بهمن   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ شنبه ۲۳ بهمن   
در طول عمر پربرکت انقلاب اسلامی ایران پیشرفتهای زیادی در عرصه های مختلف در جای جای ایران پهناور حاصل شده که استان اردبیل نیز از این دستاوردها تا به امروز بی بهره نمانده است.
دستاوردهای 38 ساله انقلاب در اردبیل

 

در طول عمر پربرکت انقلاب اسلامی ایران پیشرفتها و توسعه های زیادی در عرصه های مختلف هسته ای، نانو، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، درمانی و سلامت، علمی، کشاورزی، صنعت و تجارت و سیاسی در جای جای ایران پهناور اسلامی حاصل شده است که در این میان استان اردبیل نیز تا به امروز بخش اعظمی از این پیشرفتها را به خود دیده و هم اکنون از جایگاه و موقعیت والایی در حوزه های مختلف برخوردار بوده که همه این پیشرفتها تنها در سایه انقلاب سرافراز و دیرنده حاصل شده است.

دستاوردهای علمی استان

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر میزان برخورداری از سواد در گروه سنی 6 سال و بالاتر کشور 84 و 8 درصد است و استان اردبیل 4 و 1 درصد پایین ‌تر از این میانگین کشوری است که این آماز نیز افزایش 50 درصدی بعد از انقلاب را نشان می دهد.

اکبری فرد برخورداری از سواد زنان استان اردبیل در قبل از انقلاب را 14 و 6 درصد عنوان کرد و گفت: طی یک سرشماری دقیق در گروه سنی 6 سال و بالاتر این میزان هم اکنون به بیش از 75 و 6 درصد ارتقا یافته است.

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش استان اردبیل با بیان اینکه در گروه سنی 10 تا 49 سال نیز فاصله سواد به 1.5 درصد کاهش یافته است، افزود: در جامعه هدف سوادآموزی فاصله سواد زنان و مردان از 31 و 5 درصد در قبل از انقلاب به 7 درصد بعد از وقوع انقلاب عظیم اسلامی تا به امروز رسیده است.

تحصیل بیش از 62 هزار و 970 دانشجو در دانشگاههای استان اردبیل را نیز می توان یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علمی دانست که در این راستا ارتقای سطح مراکز علمی و تحصیلی و مراکز عالی دانشگاهی در استان اردبیل را نیز نمی توان نادیده گرفت.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه هم اکنون 4 میلیون و 348 هزار و 383 دانشجو در کل کشور جذب دانشگاه شده اند، گفت: از این تعداد سهم استان اردبیل 62 هزار و 979 دانشجوست که از این تعداد دانشجویی که جذب دانشگاههای استان اردبیل شده اند نیز 43 و 1 درصد دانشجوی زن و 59 و 9 درصد از کل دانشجویان استان اردبیل نیز در دانشگاههای دولتی تحصیل می کنند.

رخداد انقلاب آبی در استان اردبیل بعد از انقلاب

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان اردبیل بیان کرد: در سال های گذشته به خاطر محدویت منابع عملیات احداث سد بفراجرد که یکی از طرحهای شاخص عمرانی شهرستان خلخال است با رکود مواجه بود که در سال گذشه اعتبار این پروژه 10 برابر ارتقا یافت به طوری که در حال حاضر با پیشرفت بیش از 85 درصد عملیات احداث و تکمیل این سد به سرعت ادامه دارد.

وی از احداث تصفیه خانه شهر خلخال برای تامین آب شرب این شهرستان توسط بخش خصوصی و به روش BOT با اعتبار 420 میلیارد خبر داد و افزود: این تصفیه خانه در مدت 2 سال تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید و با بهره برداری از این پروژه مشکلات آب شرب خلخال نیز برطرف خواهد شد.

سلیمان زاده بیان داشت: طی سال گذشته برای تکمیل سد گیوی بیش از 450 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته بود و کار ساخت بدنه سد تمام شده و برای تکمیل و بهره برداری این طرح 150 تا 170 میلیارد تومان اعتبار نیز لازم است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل سد پایاب خداآفرین را بزرگترین و سنگین ترین پروژه سدی خاکی شمالغرب کشور معرفی کرد و گفت: سد پایاب خدا آفرین تا به امروز با تخصیص بیش از 2 هزار و 640 میلیارد ریال با حجم یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب در بالادست اراضی منطقه مغان با برنامه ‌ریزی ‌های به عمل آمده انجام شده و علاوه بر آن این شبکه 62 هزار هکتار از اراضی منطقه را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

دستاوردهای حوزه راه و شهرسازی

شاید رشد چند درصدی راه های ارتباطی اصلی و فرعی در استان اردبیل را نیز بتوان در زمره دستاوردهای محرز انقلاب اسلامی قرار داد که در این راستا رشد مجموع راههای اصلی و فرعی استان اردبیل از 741 کیلومتر تا سال 57 به یک هزار و 855 کیلومتر از دوران انقلاب تا به امروز نیز نمود بارز این امر است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: هم اکنون در استان اردبیل یک هزار و 855 کیلومتر راه ارتباطی اصلی و فرعی ایجاد شده که مجموع تراکم این مقدار 10 و 33 درصد و این در حالی است که در دوره قبل از انقلاب این آمار فقط 4 و 13 درصد بوده است.

محبوب حیدری تصریح کرد: مشارکت در بحث احداث 4 هزار و 100 واحد مسکونی با زیربنای کل 450 هزار متر مربع در سطح استان اردبیل و احداث و واگذاری حدود 3 هزار واحد مسکونی استیجاری از شاخص ترین و اصلی ترین اقداماتی است که اداره کل راه و شهرسازی بعد از رویداد انقلاب عظیم اسلامی در سطح استان اردبیل انجام داده است.

وی افزود: احداث و مشارکت در ساخت 41 هزار و 353 واحد مسکونی مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت در سطح استان اردبیل نیز از بارزترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه مسکن مهر در استان اردبیل بوده است.

دستاوردهای عمرانی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: هم اکنون بیش از یک هزار و 697 روستای استان اردبیل از نعمت برق و فناوریهای نوین استفاده از این امتیاز در منطقه برخوردارند که در تلاش هستیم تا مابقی روستاهای استان اردبیل را که بسیار اندک هستند را در اسرع وقت به زیرساختهای نوین برق رسانی مجهز کنیم.

فیروز خدایی بیان کرد: هم اکنون به برکت انقلاب اسلامی ایران تمام 26 شهر و 870 روستای اطراف استان اردبیل از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده اند که در این میان در تلاش هستیم تا عملیات گازرسانی به مابقی روستاهای منطقه را نیز تا پایان سال 96 انجام دهیم.

باتوجه به اینکه هم اکنون 100 درصد جمعیت شهری و 82 درصد جمعیت روستایی استان اردبیل از نعمت گاز طبیعی برخوردارند باید توجه داشت که همه این دستاوردهای نوین فقط و فقط در سایه وقوع انقلابی از جنس نور در کشور حاصل شده و تمامی پیشرفتها در جای جای ایران پهناور اسلامی بعد از پیروزی شکوهمند و باشوکت انقلاب اسلامی به دست آمده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با بیان اینکه هم اکنون بیش از 3 هزار و 634 مشترکان ما در حوزه کشاورزی فعال است، افزود: در بخشهای کشاورزی و صنعت اعتبارات خوبی برای برق رسانی و بهره مندی کامل مشترکان از تولیدات نوین برق انجام شده به طوری که در حوزه صنعت نیز هم اکنون در سطح استان اردبیل بیش از 2 هزار و 815 مشترک در این حوزه فعال هستند.

علیزاده با اشاره به اینکه قبل از انقلاب بیشتر مشترکان خانگی برق رسانی نشده بودند، بیان کرد: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا حال بحث مصرف خانگی ما در استان اردبیل بخش اعظمی از تخصیص تولیدات برق در سطح استان را به خود اختصاص داده است که در این راستا بیش از 418 هزار و 241 مشترک خانگی در استان وجود دارد که این آمار حدود 82 و 6 درصد کل جمعیت 100 درصدی استان را نیز شامل می شود.

وی اظهار کرد: 4 درصد کل تولیدات و توزیع برق شهری ما در بخش عمومی است که شامل 20 هزار و 262 مشترک می شود و سهم برق حوزه تجارت که یکی از حوزه های کلان ما در بحث تولیدات و ایجاد اشتغال است هم اکنون 58 هزار و 528 مشترک است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری اردبیل نیز گفت: هم اکنون 328 هزار و 212 مشترک شهری در استان اردبیل از خدمات آب و فاضلاب برخودار بوده که همه این دستاوردها در حوزه آبرسانی در سایه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بوده و از دستاوردهای نوین این انقلاب کبیر اسلامی در منطقه است که خوشبختانه هم اکنون 100 درصد مشترکین شهری به طور کامل آبرسانی شده اند.

وی بیان کرد: تاکنون در مناطق شهری اردبیل ما 476 کیلومتر طول خطوط انتقالی آب داشتیم که همین مسافت بیشتر شهرهای استان اردبیل را پوشش داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری اردبیل اظهار کرد: 2 هزار و 370 کیلومتر نیز طول شبکه توزیع آب شهری در استان اردبیل است که در نظر داریم تا با اجرای کامل این طرح در راستای خدمات دهی بهتر به مردم در راستای کیفیت آب شرب استان نیز اقداماتی سازنده انجام دهیم.

 

بازدید از صفحه اول نسخه چاپی ارسال به دوستان
+
0
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha
کاربر گرامی، لطفا دلیل تخلف را از دیدگاه خود ذکر کرده و کلید ارسال را بزنید. 

کاربر گرامی، لطفا یکی از موضوعات زیر را انتخاب کنید:
ایران کرمان هرمزگان بوشهر فارس کرمانشاه ایلام کهکیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری خوزستان زنجان آذربایجان غربی مرکزی همدان قزوین البرز تهران قم اردبیل آذربایجان شرقی گلستان گیلان مازندران سیستان و بلوچستان لرستان سمنان اصفهان کردستان خراسان رضوی خراسان شمالی یزد خراسان جنوبی