نادر لطفی صمیمی
سرویس:
تعداد مطلب:
کد : 25-35562      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۷ بهمن   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن   
یکی از عادات ناشایست در عصر کنونی و در هول و ولای زندگی اجتماعی امروزی "دروغ" است که به راحتی بین مکالمات و وعده‌هایمان آنرا به کرات به هم هدیه می دهیم.
چرا به راحتی دروغ می گوییم؟

 

«اپیدمی دروغ» یکی از بارزترین نوع امراض همه‌گیر است که در نوع خود بسیار خطرناک می باشد و متاسفانه در زندگی اجتماعی امروزی واژه "دروغ" عادی و گفتن کلماتی از جنس دروغ هم راحت تر شده و شاید بتوان گفت که هم اکنون این رفتار ناشایست یک عادت اجتماعی نیز تلقی می شود.

 

دروغ گفتن برای برخی افراد مثل غذا خوردن و آب نوشیدن خیلی راحت شده است و این اتفاق علت‌ های متعددی دارد اما شاید یک مسئله مهم این است که این همه دروغ شاید یکی از علت‌های بدحال بودن ما باشد به اصطلاح دیگر دروغ میگوییم تا خود را خوب جلوه دهیم که تقریبا همه انسان‌ها دوست دارند «خوب» به نظر برسند. در واقع انسان‌ها ذاتا دوست دارند مقبول همه باشند، برای همین است که در بسیاری از مواقع به جای گفتن مطلب و موضوع درست، دروغ‌های مهربانانه‌ای به دیگران می‌گوییم تا آنها حس خوبی داشته باشند یا حداقل دچار حس بدی نشوند.

 

یکی دیگر از علل گفتن دروغ ترس از واکنش طرق مقابل ماست که البته این موضوع ابتدا از ترس ما از بیان واقعیت و احساس واقعی خود نشات می‌گیرد. 

 

در واقع خیلی از انسان‌ها در مقطعی از زندگی خود دروغ‌های بزرگی گفته‌اند که به «راز» آنها بدل شده است و اینگونه رازها آرام‌آرام آنها را از درون به سمت نیستی کشانده و در نتیجه نابود می سازد، اما خب همیشه از فاش کردن این رازها و گفتن حقیقت هراس دارند. این افراد با دروغ هایشان زندگی می‌کنند و سعی می‌کنند خودشان را متقاعد کنند که این دروغ‌ها مسئله مهمی نیستند و باید آنها را فراموش کنند. و در بیشتر مواقع آن را مصلحتی نیز نام می نهند!

 

اما سوال اینجاست که چرا خیلی راحتتر از آن که حتی فکرش را هم بکنیم به یکدیگر دروغ می گوییم و سعی در متقاعد کردن و هم سو کردن اطرافیان با عقاید و باروهای خود با بازگو کردن یک مشت دروغ های بی بن و اساس داریم؟ 

 

این دروغها ریشه در کجا دارند؟ متاسفانه هم اکنون گفتن دروغ در بین جوامع، آحاد مختلف و اقشار گوناگون مردم از بچه 2 ساله گرفته تا کهنسالان 90 ساله به یک عادت جدایی ناپذیر مبدل شده است که گویا هیچ جوری فکر رخت بر بستن از اذهان عمومی را هم ندارد اما باید بدانیم که تنها راه رفع و یا بهتر است بگوییم درمان این نوع عادت ناپسندیده اصلاح رفتار، خودشناسی واقعی، تقویت سجایای نیکو در درون خود و داشتن نگاهی انسان دوستانه به دیگران و به ویژه به خودمان است که تنها در این صورت است که می توان به این خوی شیطانی در درون خود غلبه کرد. 

 

اما در آخر...دروغ گفتن به خود

 

تقریبا همه ما در طول زندگی‌ مان تئوری‌های منفی می‌سازیم که در واقع بر اثر یک دروغ، یا یک ایده نادرست یا بر اساس یک پنهانکاری شکل گرفته‌اند اما آرام‌آرام این تئوری‌های منفی و نادرست را به عنوان واقعیت و حقیقت معتبر باور می‌کنیم.

 

در واقع اینها همه تنها بهانه‌هایی است که ضعف‌های خود را بپوشانیم و تنها دروغ‌هایی است که در مورد خودمان به خودمان می‌گوییم. این دروغ‌ها ما را ضعیف، پنهانکار، محافظه‌کار و ترسو می‌کند و مانع از تغییر و تحول و رشد و پیشرفت در زندگی ما می‌شود.

 

بازدید از صفحه اول نسخه چاپی ارسال به دوستان
+
0
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha
کاربر گرامی، لطفا دلیل تخلف را از دیدگاه خود ذکر کرده و کلید ارسال را بزنید. 

کاربر گرامی، لطفا یکی از موضوعات زیر را انتخاب کنید:
ایران کرمان هرمزگان بوشهر فارس کرمانشاه ایلام کهکیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری خوزستان زنجان آذربایجان غربی مرکزی همدان قزوین البرز تهران قم اردبیل آذربایجان شرقی گلستان گیلان مازندران سیستان و بلوچستان لرستان سمنان اصفهان کردستان خراسان رضوی خراسان شمالی یزد خراسان جنوبی